Site Loader

Tak, jeszcze niedawno nasze dziecko szło do pierwszej klasy szkoły podstawowej, a tu szykują się już dla niego kolejne wyzwania – egzamin dojrzałości. Matura to jeden z najpoważniejszych egzaminów, który u rodziców powoduje pojawienie się kilku siwych włosów więcej. A co powoduje u uczniów? Ogrom nauki. Wspierajmy dziećmi w przygotowaniach do matury. Przydać się może repetytorium maturzysty z polskiego i z matematyki. No i z innych przedmiotów z jakimi będzie musiał zmierzyć się młody człowiek. W jaki sposób dobrze przygotować się do matury?

Dobry plan

Już na początku ostatniej klasy w szkole średniej należy przyjąć odpowiednią strategię. Młody uczeń musi uświadomić sobie, co musi dokładnie powtórzyć i z jakich tematów jest słabszy, a z jakich tematów jest lepszy. Tak, razem z nauczycielami na lekcji materiał będzie powtarzany, ale nie można tego tylko tak zostawić. Młodzi ludzie muszą się również przyłożyć do powtórek w domu. Tematy słabsze zajmą nam więcej czasu, dlatego należy zacząć od nich. Skoro już będzie wiadome, jakie tematy sprawiają uczniom kłopot, będzie można opracować plan nauki. Może nie uda się go tak idealnie trzymać, ale w jakiejś części będzie się można go trzymać. Uwaga! Aby nuda i rutyna nie dopadła uczniów już na samym wstępie, należy zdecydować się na różnorodność. Jednego dnia można powtarzać matematykę, aby już kolejnego pochylić się nad zagadnieniami z polskiego. Można także zdecydować się na naukę po jednej, dwie godziny dziennie danego przedmiotu,a potem zmianę na kolejny przedmiot, który będzie na maturze.

Dobre źródła naukowe

Przed każdą nauką należy zawsze mieć pod ręką odpowiednie materiały. Przyda się nie tylko repetytorium maturzysty, ale również zeszyty, podręczniki i inne materiały naukowe, gdzie znaleźć będzie można odpowiednią wiedzę. Przy czym – czasem mogą przydać się zeszyty z poprzednich lat, dlatego nie warto się ich pozbywać. Do czasu ukończenia nauki w szkole średniej, należy zawsze mieć takie zeszyty pod ręką. Nie zawsze bowiem pamiętamy zagadnienia – w szczególności, jeżeli były one omawiane w klasie pierwszej. Dzięki temu, że już na początku uda nam się zgromadzić dobre źródła naukowe pod ręką, potem nie będziemy musieli tracić czasu na to, aby znaleźć odpowiednią książkę. Przygotowanie do matury zajmuje dużo czasu, dlatego nie warto tracić go na niepotrzebne rzeczy. Chociaż należy pamiętać także o przerwach, aby umysły młodych ludzi mogły odpocząć. Będzie to potrzebne przed przyswojeniem kolejnej porcji wiedzy.

 

Post Author: Ela